Ambassadors of The Royal Thai Embassy, Ottawa

 

 

List of Thai Ambassadors to Canada

Ambassadors / Heads of Mission Commencement of Term End of Term
1. H.E. Somchai Anuman-Rajadhon 20 March 1962      1965
2. M.R. Kasem S. Kasemsri ( CDA ) Charge' d' Affaires 1965 - 1967
3. H.E. Anand Panyarachun 9 May 1967      1972
4. H.E. General Banbhot Bhanich Supapol  23 November 1972      1975
5. H.E. Sakol Wannapruk 10 November 1975      1979
6. H.E. Jinda Attanandana  28 June 1979      1981
7. H.E. Vitthaya Vejjajiva 21 January 1982      1984
8. H.E. Manaspas Xuto 21 January 1984      1988
9. H.E. Chawat Arthayukti  24 January 1989      1994
10. H.E. Virasakdi Futrakul  13 December 1994      1997
11. H.E. Sunai Bunyasiriphant 29 January 1997      2002
12. H.E. Suvidhya Simaskul 12 February 2003      2004
13. H.E. Snanchart Devahastin Na Ayudhya 2 September 2004      2009
14. H.E. Adisak Panupong 16 September 2009      2010
15. H.E. Udomphol Ninnad 8 February 2011      2013
16. H.E. Pisan Manawapat 25 November 2013      2015
17. H.E. Vijavat Isarabhakdi 13 February 2015        -